Archeologie – Vitríny 4 a 5

Starší doba bronzová až starší doba železná v Českém ráji a horním Pojizeří (2000 – 500 př.n.l.) spadá z velké části do klimatického optima. Zatímco ze starší a střední doby bronzové nemáme téměř žádné archeologické nálezy, radiokarbonová data z nových archeologických výzkumů svědčí pro pokračující osídlení i v tomto období. V mladší a pozdní době bronzové (1.250 – 700 př.n.l.) bylo Turnovsko obydleno lidem popelnicových polí, pro který byl charakteristický žárový pohřeb. Tento trend pokračoval i v následující pozdní době bronzové a starší době železné, kdy kulturu lužickou vystřídala kultura slezskoplatěnická (750 – 500 př.n.l.). Lid popelnicových polí osídlil náš region v takové hustotě, jaká je srovnatelná pro období středověku. Každá dnešní vesnice na Turnovsku má své počátky v mladší době bronzové, nemá-li je již v mladší době kamenné. Napomohly tomu i optimální klimatické podmínky. Charakter osídlení svědčí nejenom o výraznějším zahuštění, ale také zřejmě o možné expanzi podél Jizery do podhůří Krkonoš. Husté osídlení doprovázené masívním odlesněním zároveň nastartovalo i první ekologickou katastrofu v důsledku plošné eroze.

Co zde uvidíte?
Typická amfora tzv. turnovského typu (6./5. stol. př.n.l.) s tuhovaným povrchem a kombinovanou rytou výzdobou spojenou s inkrustací pochází z jednoho ze žárových hrobů nalezených v Turnově – Aehrenthalově cihelně.

Typická amfora tzv. turnovského typu (6./5. stol. př.n.l.)
s tuhovaným povrchem a kombinovanou rytou výzdobou
spojenou s inkrustací pochází z jednoho ze žárových hrobů
nalezených v Turnově – Aehrenthalově cihelně.

Zobrazit exponát

Kde vitrínu najdu?